Każdy Rodzic, który pierwszy raz będzie zaprowadzał dziecko do przedszkola mierzy się z wątpliwościami i ma wiele pytań.
Poniżej udostępniamy najczęściej pojawiające się pytania wraz z komentarzem.

Jak wygląda adaptacja dziecka w przedszkolu?
Dziecko wraz z rodzicem będzie miało możliwość uczestniczenia w zajęciach adaptacyjnych, zapoznania się z salą, Paniami wychowawczyniami i wkroczenia po części w nową sytuację. O dacie zostaną Państwo poinformowani. Zachęcam do śledzenia co jakiś czas strony internetowej naszego przedszkola.
W tej chwili organizacja w przedszkolu wygląda tak, że Panie salowe i pomoce odprowadzają dzieci do sal, a Państwo żegnacie się z dzieckiem w szatni. Pożegnanie powinno być krótkie. Nawet jeżeli dziecko płacze podczas pożegnania (mimo, iż żal ściska serce) nie powinniście Państwo z tego powodu zabierać dziecka do domu. Dziecko prawdopodobnie następnym razem będzie znów testowało Państwa uległość. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji może być dla dziecka trudne i jego reakcje mogą Państwa zaskoczyć, dlatego najlepszym wyjściem jest rozmowa z dzieckiem i konsekwencja w działaniu.
W tej chwili ze względu na wzmożony reżim sanitarny przedszkolaki nie przynoszą z domu żadnych zabawek, maskotek i innych umilaczy.

Czy można będzie w pierwsze dni dziecko odebrać po np. trzech godzinach, aby się oswoiło?
Nie praktykujemy wcześniejszego odbierania dziecka w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Z naszego punktu widzenia dziecko przyzwyczaja się do stałej kolejności wykonywanych czynności w ciągu dnia. Jeżeli będzie odbierane po pierwszym daniu, a w następnym tygodniu będzie zostawało dłużej, będzie zawiedzione. Tym samym będzie oczekiwało na rodzica w dużym zniecierpliwieniu. Dzieci bardzo oczekują odbioru przez rodzica, ale wiedzą również, że rodzice przychodzą po podwieczorku i jest on najczęściej wyznacznikiem zakończenia pobytu w przedszkolu. Stały rytm dnia jest dla dziecka bardzo ważny. Oczywiście są sytuacje, w których Państwo będziecie odbierać dzieci wcześniej – np. wizyta u lekarza, zajęcia w poradni, wyjazd itd., jednak są to sytuacje wyjątkowe.

Czy jeżeli 3 latek nie śpi w dzień w domu, to jak będzie wyglądało to w przedszkolu w porze drzemki?
Jeżeli w grupie dziecka będzie leżakowanie (co uzależnione jest od ilości dzieci 3-letnich w grupie), to wszystkie dzieci odpoczywają na leżakach. Dziecko nie jest zmuszane do snu. Jeżeli będzie zmęczone – zaśnie. Jeżeli nie zaśnie, będzie odpoczywało na leżaczku w ciszy, bądź przy dźwiękach kołysanek/muzyki relaksacyjnej/czytanej przez nauczyciela książki. Dodam, że w grupie samych 3-letnich dzieci leżakowanie jest zawsze.

Czy dzieci maja dostęp do wody pitnej?
Woda jest dostępna dla dzieci w salach cały czas. Zapewnia ją przedszkole. Nauczyciel w trakcie dnia częstuje dzieci, zachęcając do picia wody, jak również każdorazowo podaje wodę dziecku na jego prośbę. Na dłuższy pobyt w ogrodzie przedszkolnym podczas wyższych temperatur, nauczyciel również zabiera wodę.

Czy dziecko musi samodzielnie korzystać z toalety? Czy jest możliwość korzystania z nocnika?
Dzieci w przedszkolu nie mają możliwości korzystania z nocnika. Toalety są dostosowane do wzrostu dzieci, które samodzielnie z nich korzystają. Oczywiście w grupie dzieci najmłodszych jest również pomoc nauczyciela, która wraz z nauczycielem pomaga maluszkom w kształtowaniu nawyków samoobsługowych i wspiera podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, ale konieczne jest przede wszystkim kształtowanie tych umiejętności w domu.

Jak wygląda spożywanie posiłków? Czy dzieci obiad jedzą same? Z jakich kubków piją dzieci? (Czy są to kubki zamknięte?)
Podczas wszystkich posiłków dzieci próbują radzić sobie samodzielnie. Jeżeli podczas spożywania zupy lub drugiego dania występuje problem z prawidłowym trzymaniem łyżki, widelca, pomagamy dziecku, ale wdrażamy go ciągle do podejmowania tych czynności samodzielnie. Najważniejsze, by dziecko z chęcią podejmowało próby i w efekcie samodzielnie spożywało posiłek. Dzieci piją wszystkie napoje z otwartych kubków lub ze szklanek. W razie poplamienia ubrań, polania się napojem, zapewniacie Państwo dziecku dodatkowe ubranie w szatni w razie „awarii”, o czym poniżej.

Co będzie potrzebne do przedszkola?
– kapcie z gumową podeszwą najlepiej na rzep (nie spadają)
-woreczek z zapasowymi ubraniami (w razie polania czy problemów w toalecie) – bluzka, spodnie, skarpetki, majtki (na początek najlepiej x2)
-podpisana piżamka


Na temat innych ewentualnie potrzebnych rzeczy dowiecie się Państwo na zebraniu (jeżeli będzie możliwe jego zorganizowanie), bądź w wiadomości od nauczycieli (w razie braku możliwości bezpośredniego kontaktu).

Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania,
proszę o przesłanie ich na adres s.przymusinska@przedszkole13.eu

Skip to content